A A A

 

Subdiviziunile ministerului

Structura

Conducerea

FuncțiaNumeTelefonEmail
Ministru Ala Nemerenco 022-268-885 ala.nemerenco@msmps.gov.md
Secretar  de Stat Alexandru Voloc 022-268-888alexandru.voloc@msmps.gov.md
 Secretar de Stat

 Ion Dodon

 022-268-887 ion.dodon@msmps.gov.md
 Secretar de  Stat Artiom Sîci

 022-262-190

 artiom.sici@msmps.gov.md
    
    

 

 

 

Cabinetul Ministrului (cu statut de serviciu)

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef de cabinet 
 022-268- 887 i
Asistent  022-268-885 
Consilier  022-268- 824 

Direcţia analiză, monitorizare şi evaluare a politicilor

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie   Marcela Țîrdea
022-268-800 marcela.tirdea@msmps.gov.md
Consultant principal Bucur Ana022-268-854 ana.bucur@msmps.gov.md
Consultant principalMihalachi Iulia022-268-868 iulia.mihalachi@msmps.gov.md
Consultant principal
 Snejana Țurcanu022-268-832 snejana.țurcanu@msmps.gov.md
Consultant principalTudos Paulina022-268-813 paulina.tudos@msmps.gov.md

Serviciu audit intern

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef serviciu 022-269-376  
Auditor intern  Anastasiuc Svetlana022-268-809 svetlana.anastasiuc@msmps.gov.md 

Direcţia politici în domeniul sănătății publice

FuncțiaNumeTelefonEmail
Șef direcțieDemișcan Daniela022-268-866daniela.demiscan@msmps.gov.md
consultant principalSîlnic Alexandra022-268-836alexandra.sîlnic@msmps.gov.md
consultant principal 022-268-870 
consultant principal 022-268-809 
consultant principal   

 

 

                                            

 

Direcția politici în domeniul asistenței medicale primare, urgente și comunitare

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef  direcțieZatîc Tatiana
022-268-823 tatiana.zatic@msmps.gov.md
Consultant principalAvornic Luminița022-268-828 luminita.avornic@msmps.gov.md
Consultant principalGherasim Silvia022-268-859 silvia.gherasim@msmps.gov.md
Consultant principal Elena Boleac022-268-864elena.boleac@msmps.gov.md
 Consultant superior   

Serviciul politici în domeniul managementului personalului medical și social

FuncțiaNumeTelefonEmail
 Șef serviciu Goncear Valeriu
 022-268-862 valeriu.goncear@msmps.gov.md
Consultant principal
 Bantaș Lilia 022-268-839 lilia.bantas@msmps.gov.md

Direcţia politici în domeniul asistenței medicale spitalicești

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie   
Consultant  principalOleinic Lilia
022-268-826 lilia.oleinic@msmps.gov.md
Consultant  principalNaconecinaia Liudmila022-268-803 liudmila.naconecinaia@msmps.gov.md
Consultant  principalMelnic Gabriela022-268-869 gabriela.melnic@msmps.gov.md
Consultant  principalAliona Andronachi 022-268-856 aliona.andronachi@msmps.gov.md

Serviciul politici medicamente și dispozitive medicale

FuncțiaNumeTelefonEmail
Șef serviciu
Gorceag Gheorghe022-268-855gheorghe.gorceag@msmps.gov.md
Consultant principal
Dorina Florea022-268-842dorina.florea@msmps.gov.md
Consultant principal Andrei  Cazacu
022-268-840andrei.cazacu@msmps.gov.md

Direcţia politici în domeniul raporturilor de muncă şi parteneriatului social

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie Alexandru Ghețu 022-262-175 alexandru.ghetu@msmps.gov.md
Consultant  principal Viorica Revenco 022-262-125 viorica.revenco@msmps.gov.md
Consultant  principalIrina Gherceac 022-262-151 irina.gherceac@msmps.gov.md
    
    

Direcţia politici ocupaţionale și de reglementare a migrației

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţieGherganova Anna022- 262-126 anna.gherganova@msmps.gov.md
Consultant principalZaharia Anastasia 022-262-127 anastasia.zaharia@msmps.gov.md
Consultant principal
Șargu  Galina 022-262-102 galina.sargu@msmps.gov.md
Consultant principal
Stîrcul Mariana022-262-134 mariana.stircul@msmps.gov.md
Consultant principal Russu Viorica
 022-262-136 viorica.russu@msmps.gov.md

Serviciul politici demografice

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef serviciu
 Crețu Aliona  022-268-875 aliona.cretu@msmps.gov.md
Consultant principal  Gotmaniuc Olga  022-268-857 olga.gotmaniuc@msmps.gov.md

Direcţia politici de asigurare a egalităţii între femei și bărbați

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţiePascal Lilia 022-262-101lilia.pascal@msmps.gov.md
Consultant principalPripa Marina 022-262-166marina.pripa@msmps.gov.md
Consultant principal
Bunduchi Marina 022-262-164marina.bunduchi@msmps.gov.md
Consultant  superior Micu Svetlana  022-262-164 svetlana.micu@msmps.gov.md

Direcţia politici de protecţie a drepturilor persoanelor cu dizabilităţi

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie  Cuşca Vasile   022-262-142vasile.cusca@msmps.gov.md
consultant principalHerţa Lilia   022-262-154lilia.herta@msmps.gov.md
consultant principalMiron Ana   022-262-120ana.miron@msmps.gov.md
consultant principalGadarenco Nicoleta   022-262-104nicoleta.gadarenco@msmps.gov.md
consultant principalMariana Tocan   022-262-116mariana.tocan@msmps.gov.md

Direcţia politici de protecție a drepturilor copilului și familiilor cu copii

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie interimar Chișcă Igor   022-262-107igor.chisca@msmps.gov.md
consultant principalGruzin Anastasia   022-262-114 anastasia.gruzin@msmps.gov.md
consultant principalGaideu Constanta   022-262-113constanta.gaideu@msmps.gov.md
consultant principal   
consultant principal    

     

                                               

 

 

                                                             

 

 

Direcţia politici de asistenţă socială a familiilor cu venituri mici, vârstnicilor și veteranilor

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţiePopescu Djulieta    022-262-172djulieta.popescu@msmps.gov.md
Consultant principalBacari Oleg   022-262-165oleg.bacari@msmps.gov.md
Consultant principalScaticailov Ina   022-262-106 ina.scaticailov@msmps.gov.md
Consultant principalUrsachi Cristina   022-262-103ursachi.cristina@msmps.gov.md
Consultant principalBujor Galina   022-262-146 galina.bujor@msmps.gov.md

 

                                               

 

 

 

 

Direcţia politici de asigurări sociale și medicale

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef direcţie   Cebotaru Diana 022-268-804 diana.cebotaru@msmps.gov.md
Consultant principal Negrean Vera  vera.negrean@msmps.gov.md
Consultant principalCorman Irina 022-269-819 irina.corman@msmps.gov.md
Consultant principalRussu Carolina 022-268-819 carolina.russu@msmps.gov.md
Consultant principal   
Consultant principalCiuș Tatiana 022-268-819tatiana.ciuș@msmps.gov.md

 

                    

 

         

 

 

Secţia planificare asigurări sociale și medicale

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef secție
Lilia Gantea
 022-268-821lilia.gantea@msmps.gov.md
Consultant principalIna Hristescu
 022-268-863ina.hristescu@msmps.gov.md
Consultant principalNatalia Chihai
 022-268-833natalia.chihai@msmps.gov.md
Consultant principal Mariana Zadnipru 022-268-812 mariana.zadnipru@msmps.gov.md
    

 

                                               

 

 

 

 

Serviciul ajutoare umanitare

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef serviciu 
Miron Valentin
022-268-867valentin.miron@msmps.gov.md
Consultant principalSandu Liuba
022-268-858 liuba.sandu@msmps.gov.md
    

Direcţia management instituțional

 

Funcția

Nume

Telefon

Email

Şef direcție

Gavrilița Elena

022-268-879

 elena.gavrilita@msmps.gov.md

 

 

Secția juridică

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef secție în cadrul direcției
Şveț Andrei022-268-827 andrei.svet@msmps.gov.md
Consultant principal
Noroc Diana022-268-849 diana.noroc@msmps.gov.md
Consultant principal
Șalunova Vera022-268-890 vera.salunova@msmps.gov.md
Consultant principalIon Glavațchi022-268-861 ion.glavatchi@msmps.gov.md
    

Secția financiar-administrativă

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef secție în cadrul direcției
Gudumac Anatolie022-268-822anatolie.gudumac@msmps.gov.md
Consultant principalCarp Vladimir022-268-806vladimir.carp@msmps.gov.md
Consultant principalCrani Anna022-268-841anna.crani@msmps.gov.md
Consultant principalGuțu Vera022-268-808 vera.gutu@msmps.gov.md
Consultant principalLevința Victoria022-268-820 victoria.levinta@msmps.gov.md
Consultant principalRezneac Anna022-268-817 anna.rezneac@msmps.gov.md
Consultant principalTitioi Natalia022-268-877 natalia.titioi@msmps.gov.md

Serviciul de informare și comunicare cu mass-media

FuncțiaNumeTelefonEmail
Șef-serviciu
 Istrati Veronica  022-268-811

 veronica.istrati@msmps.gov.md

Consultant principal Blanaru Diana 022-268-811 diana.blanaru@msmps.gov.md
  022-268-873 

 

 

Serviciul resurse umane

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef servciuOlaru Victoria022-268-802 victoria.olaru@msmps.gov.md
Consultant principalMartin Daniela022-268-872 daniela.martin@msmps.gov.md
Consultant principalVieru Stela022-268-874 stela.vieru@msmps.gov.md

Serviciul tehnologiei informației și comunicațiilor

FuncțiaNumeTelefonEmail
Şef serviciu

   022-268-805  
Consultant principal Galaicu Valeriu 022-268-805 admin@msmps.gov.md

Secția managementul documentelor

FuncțiaNumeTelefonEmail
Șef secțieInga Isacenco

022-268-816

inga.isacenco@msmps.gov.md
Inspector
Aculina  Pleșca 022-268-818aculina.plesca@msmps.gov.md
InspectorVicol Viorica 022-268-818viorica.vicol@msmps.gov.md
 InspectorMargareta Demidov 022-268-818margareta.demidov@msmps.gov.md

Organigrama